
Pierwsze lata Fabryki Samochodów Osobowych (FSO) na Żeraniu.
Po zakończeniu II wojny światowej z uwagi na pilna potrzebę odbudowy przemysłu motoryzacyjnego w zrujnowanej Polsce, biorąc pod uwagę tradycję współpracy od roku 1918, do rozmów o budowie nowej fabryki i zakupie licencji na nowy samochód, zaproszono włoską firmę FIAT. Państwowa Komisja Planowania Gospodarczego podpisała z koncernem FIAT w dniu 31 lipca 1948 roku umowę na budowę fabryki motoryzacyjnej w Warszawie oraz zakup licencji na model Fiat 1100. Warunki porozumienia przewidywały osiągnięcie w ciągu trzech lat produkcji rocznej na poziomie 20 tysięcy pojazdów, przy czym transakcja miała charakter barterowy – umowa przewidywała zapłatę polskim węglem. W lipcu 1948 roku rozpoczęto budowę fabryki.
Rok 1948 - Początek: wbijanie pierwszych słupów na ugorze, gdzie miała powstać FSO | Zdjęcie pochodzi z tygodnika Stolica nr 30 (1181) 26.07.1970 | Źródło fotografii
W 1949 roku już w trakcie budowy fabryki, zmieniła się sytuacja geopolityczna Polski w związku z nasileniem się zimnej wojny. Doprowadziło to do zerwania umowy z Fiatem.
cdn.