ZABUDOWY I POJAZDY HAKOWE ORAZ BRAMOWE
Hakowce i bramowce to dwa rodzaje samochodów ciężarowych oraz przyczep, w tym także przeznaczonych do holowania przez ciągniki rolnicze, wyposażone w urządzenia dźwigowe służące do załadunku i rozładunku różnego typu kontenerów, pojemników, platform specjalistycznych oraz muld komunalnych.
Hakowce to samochody i przyczepy wyposażone w specjalny system hydrauliczno-mechaniczny, który umożliwia podnoszenie i opuszczanie ramienia z hakiem z zaczepionym do niego znormalizowanym kontenerem i wciągniecie kontenera na specjalne łoże umieszczone na podwoziu samochodu lub przyczepy. Zabudowy hakowe (hakowce) występują najczęściej w dwóch opcjach, z hakiem na wysokości 1200 mm (tzw. mały hakowiec) lub na wysokości 1570 mm zgodnie z zaleceniami normy DIN 30722. Małe hakowce obsługują kontenery rolkowe (KP) o pojemności od 4 do 10 m3 Duże hakowce z hakiem na wysokości 1 570 mm obsługują kontenery rolkowe o pojemnościach od 10 m3 do 44 m3 i wadze do 30 ton. Samochody i przyczepy z zabudową hakowa sprawdzą się doskonale jako specjalistyczne wywrotki z kontenerami wyposażonymi w uchylne klapy, także jako platformy do transportu maszyn lub jako wozy asenizacyjne z beczkami na fekalia lub cysterny na wodę, paliwa, itp..
Bramowce to samochody o małej lub średniej ładowności wyposażone w specjalny system hydrauliczno-mechaniczny, który umożliwia podnoszenie i opuszczanie dwóch ramion, wysięgników żurawia z łańcuchowymi zaczepami, do których jest mocowany kontener wyposażony w boczne uchwyty transportowe. System bramowy obsługuje kontenery typu KP oraz kontenery typu mulda otwarte i zamknięte o pojemności maksymalnie 20 m3 oraz masie do 14 ton dla podwozi 2 osiowych i 18 ton dla podwozi 3 osiowych. Zbudowane według norm DIN 30 735, DIN 30 720 część 1 i 2 oraz DIN 30 730-MAP-AKF System bramowy używany jest także w przypadku niemożliwości pochylenia kontenera, oraz podczas załadunku/rozładunku na podłożu o mniejszej nośności. Samochody z bramowym mechanizmem załadunku, to główny system stosowany przez miejskie firmy komunalne, budowlane oraz punkty selektywnej zbiórki odpadów PSZOK. Wadą systemu bramowego jest ograniczenie szerokości obsługiwanego kontenera przez skrajną wewnątrz ramion wysięgników ładunkowych, przeważnie ≥ 2 000 mm a przez to brak możliwości wyposażenia transportowanego kontenera w różnego typu zewnętrzną boczną armaturę.
Załadunek kontenera systemem hakowym | Hook lift
Załadunek kontenera systemem bramowym | Skip loaders